הלוגו של אלי קריינר
תמונה למאמר דברי טעם

דברי טעם

אלי קריינר

אין מילה שאין בה טעם ואין מילה שנאמרת סתם. ישנן ׳מילים חריפות׳ שיכולות לעורר כעס וזעם ו׳מילים מתוקות׳ שיכולות לעורר אהבה ותשוקה. מילים עם כח אדיר לרפא, לעורר בטחון, להרגיע, למלא תקווה ולהעניק משמעות. ואין ולו מילה אחת, שאין בה טעם ונאמרת סתם. מילים הן צינורות שפע שבצירופים מסוימים יכולים לברוא מציאות שלמה כמו צירופי ׳72 השמות׳ המאגדים יחד כוחות מיוחדים, ומהווים צינורות אנרגטיים שיש בכוחם לחולל מהפך בחיינו ולזמן אלינו את שנבקש.

מי שמבין בסימני פיסוק ויודע את האופן הנכון לעשות בהם שימוש, לא פעם בוחר להשתמש בהם אחרת ואם פסיק נועד לסמן לנו הפרדה, נקודת מפנה בתוך משפט אחד ארוך – רק הכותב עצמו יודע לאן הוא מבקש לכוון את הקורא, והיכן ראוי להניח את הפסיק והנקודה.

בעצם סימני הפיסוק נועדו לתמוך במילים אותן הם מלווים ולתמוך בטעמן. יתכן אף שיש מקרים בהם המילים יכולות להוביל את עצמן לבד, והיו כבר מקרים בהם זה נעשה ואפילו על ידי אנשי אקדמיה מכובדים כמו פרופ׳ אהרון מירסקי ז״ל חוקר ספרות וזוכה פרס ביאליק שכתב ספרון שלם מבלי להשתמש בסימני פיסוק כלל.

ויש בכך גם טעם רוחני לפיו אנו נדרשים לטעום את המילים שאנו קוראים ובעצם כך לחוות אותם – אותה קליטה חושית של מילים פנימה לתוך הנפש שלנו, הינה שיאה של קליטת הידע אלינו – לטובת הבנה מעמיקה.

כשהפסיק אוהב ת'נקודה
תמיד הוא אומר לה חוזר ואומר לה
שהוא פסיק על ידה…
(יוסי בנאי)

ביהדות, מעודדים תלמידי חכמים ללמוד תורה מבוקר ועד לילה כל חייהם, ולקרוא את אותן מילים שוב ושוב. אלה מעשירים את הפרשנויות המלוות והדיונים שמתפתחים בינם לבין חברים ללמידה, מסייעים בעדם לחוות את הטקסט הנקרא ולהבין אותו באופן שונה לחלוטין, כל פעם מחדש. בקבלה אנו למדים כי תהליך זה הינו התעלות רוחנית באשר אדם צולל לתוך טעמם של דברים והולך בעקבות הלב ומחשבותיו ובעצם כך הוא יוצר חיבור עם הבורא ומקבל בזכות כך משמעות חדשה למילים שאינה תלויה בתפיסה קיימת.

המטרה בסופו של ענין בין אם אנו כותבים או קוראים, להגיע למצב בו אנו מרגישים את הדברים וחווים אותם. מתוך כך, חשוב שנרגיש מה טעמה של אותה מילה שאנו עומדים לומר או לכתוב ונשים לב אם שמא היא בעלת טעם מר או חריף ועלולה להשיג עבורנו ההיפך ממה שאנו מכוונים אליו. כמו כן, כשאתם קוראים מילים, בין אם כאן או בספר, ואפילו על פתק קטן, קחו לעצמכם רגע וקראו אותו רגועים, שלווים, קראו אותו פעמיים אם אפשר ונסו לראות בעצמכם אם בקריאה שניה ויותר אתם מגלים טעם אחר למילים ונפתח בפניכם ידע חדש.

אני מאמינה שכן. אני יודעת כך.

הערות שוליים:

#1 התעכבות על טעם המילה, מבקשת מאיתנו לשקול את דברינו וכך למנוע אי הבנה.

#2 למילים יש תדר אנרגטי שהן אוחזות וככל שנבין ונשים אליו לב- נוכל לתקשר טוב יותר ולהיות מובנים.

#3 מילה אחת יכולה לספר סיפור שלם, אם רק נקשיב לה.

error: Content is protected !!