הלוגו של אלי קריינר
תמונה למאמר האדם הוא עולם קטן

האדם הוא עולם קטן

אלי קריינר

כל מה שנמצא בתוכנו פנימה משתקף החוצה ואין דבר חיצוני שאינו מושפע מדבר פנימי, למעשה, הפנים והחוץ אחד הם, כאשר זה משתקף בזה וזה משפיע על זה ועל כך נאמר: העולם הוא אדם גדול והאדם הוא עולם קטן וזהו לא פחות מאחד חוקי היסוד של הבריאה בה אנו חיים וככל שנפנים את משמעותו העמוקה, נוכל להבין טוב יותר את המציאות סביבנו ואת כל מה שאנו חווים בתוכנו.

אחת הדרכים המיידיות להמחיש את הרעיון המופלא הזה, יהיה פשוט לגשת למרפסת, חלון ביתכם שפונה אל החזית ולבחון לעומק הפרטים הגדולים והקטנים את הנוף המשתקף אל מול עינכם. ככל שתעמיקו בפרטים, אתם תשימו לב לתכונות מסוימות שירגישו לכם מוכרות בחייכם האישיים כמו למשל: אדם הבוחר לגור בבניין רב קומות ורואה את נוף העיר פרוס לפניו, יתכן ויזהה שהוא מרבה להסתכל על הדברים בחייו ׳מלמעלה׳ ונמנע להעמיק בהם (לטוב ולרע כמובן), אדם הבוחר לגור מול פארק או טבע ירוק, יתכן ויזהה שהוא יותר מחובר לעצמו ומתוך בחירותיו הכנות ביותר הוא שואף לצמיחה… אדם אשר יזהה אתר בניה מול מרפסת ביתו, יתכן וישים לב שגם בחייו הוא נמצא כרגע בשלב של בניית משהו חדש וכן הלאה.

הרעיון, של השתקפות האדם בסביבה החיצונית ולהיפך יכול להיות כלי אבחון מעמיק ונהדר עבור כל אחד ואחת מאיתנו ויתרה מאת, דרך תובנות מסוימות יתכן ונוכל לקבל הכוונה נהדרת היכן כדאי לנו לשים דגש בחיינו – כמו אדם שיזהה את הנוף המשתקף מביתו בדמות עוד בניין צמוד אליו – אפור, עמוס, דחוס וכזה שלא משאיר הרבה מרחב נשימה ופרטיות, אז יתכן ויבחר מחדש להשקיע בצמחייה ירוקה וגבוהה שתוכל להגדיר מחדש את מציאות חייו ובזמן קצר יחסית יוכל להרגיש שינוי בחוויה הרגשית שלו.

האדם הוא עולם קטן, היא תזכורת נהדרת למידת ההשפעה שיכולה להיות לנו בתיקון כללי אם רק נבין שזה מחייב תיקון פנימי ואישי לפני הכל.

לא פעם אנו נופלים לביקורת על אחרים, שיפוט מהיר ויהירות שאנו יודעים, טוב מאחרים איך באמת הדברים צריכים להיות – בעוד שלמעשה ככל שאנו מבקרים ושופטים אחרים, אנו מתרחקים מהתיקון החשוב מכולם והוא תיקון עצמי – תיקון עולם. כן. לרוב, מה שאנו פוגשים באחרים – אנו מקיימים בעצמנו ופשוט לא מוכנים לראות זאת שמא נידרש לעשות עבודה עצמית ולהודות שיש בנו מה לתקן. על כן, ככל שנרחיק מעצמנו ביקורת ושיפוט ונבחר להעמיק מבט פנימה בכל פעם שאנו פוגשים משהו שמפריע לנו – יתכן ונהפוך להיות אנשים טובים הרבה יותר ורק בעצם כך, נהפוך השראה עבור אחרים להיות טובים בעצמם.

במידה מסוימת אפשר לומר שזה קל הרבה יותר שהרי רק על עצמנו יש לנו מידה של שליטה וככל שנעשה זאת, נרגיש פחות מתוסכלים ויותר מלאי חמלה.

ועל מנת להתחיל ליישם זאת וליהנות מרווחה גדולה, כדאי תמיד לזכור שאנו אחד ומה שאנו מתקנים בעצמנו אנו בהכרח מתקנים באחרים סביבנו.

הערות שוליים:

#1 ככל שאדם עסוק עצמו ובצניעות מכיר בחולשותיו, הביקורת על אחרים קטנה באופן משמעותי.

#2 במקום להעביר ביקורת על אחרים, כדאי להתחיל להעיר שאלות שגם יעוררו את האדם לחשיבה וגם יעודדו תשובות ונקודות מבט חדשות שכולם יצאו נשכרים מהם.

error: Content is protected !!