הלוגו של אלי קריינר
תמונה למאמר הסכת ושמע ישראל

הסכת ושמע ישראל

אלי קריינר

מקורה של תפילת ׳שמע ישראל׳ בספר דברים שם מוזכר משה רבנו אומר את המילים הקדושות בסמוך לפטירתו. יחד עם זאת על פי התלמוד, נאמרה הקריאה במלואה עוד לפני כן על ידי יעקב אבינו, כאשר ביקש את בניו למיטתו בהגיע שעתו, על מנת לחלוק איתם נבואה הקשורה בגורלו של עם ישראל. בשני המקרים, אנו מבינים כי ׳שמע ישראל׳ נאמרת רגע לפני סוף אחד והתחלה אחרת.

ללא קשר לאדם ולעומק האמונה שיש בו כלפי הבורא, תפילת ׳שמע ישראל׳ ולכל הפחות הפסוק שפותח אותה, שגורים בפי כל יהודי בכל פעם כשהוא פוגש פחד גדול או משניצבת בפניו בחירה קשה במיוחד עד כדי סכנה ממשית לחייו. ישנם לא מעט איזכורים וסיפורים מן השואה בהם אנשים קראו ׳שמע ישראל׳ רגע לפני שפגשו את מותם, וסיפור מפורסם אחד של רס״ן רועי קליין שבמלחמת לבנון, בהחלטה של שניה, בחר להשתטח על רימון שעמד להתפוצץ על חייליו בקריאת ׳שמע ישראל׳ שלעד תישאר חקוקה בלב כל אחד ואחד מחבריו לקרב.

“שְׁמַע יִשְׂרָאֵל, יְהֹוָה אֱלהֵינוּ, יְהֹוָה אֶחָד: בָּרוּךְ, שֵׁם כְּבוד מַלְכוּתו, לְעולָם וָעֶד”

את התפילה נהוג לומר בכל בוקר וערב כתפילת הודיה, הגנה ותזכורת שאנו כולנו חייבים להתאחד תחת אל אחד ולהודות על מה שיש – טוב ורע. וכפי שכתבתי במאמר ׳דברי טעם׳ ישנו טעם לכל מילה בתפילה ודגש חשוב לאופן אמירתה. כשאנו רואים אדם קורא ׳שמע ישראל׳ בקול רם, מניח את אצבעות ידו על עיניו –  הוא למעשה מבקש להתרכז ולהתאחד עם האחד ועל כן הוא גם מושך את האות ד׳ על מנת להדגיש את האחדות.

ביחס למילה ׳הַסְכֵּת׳ כפי שכתוב בספר דברים: ״הַסְכֵּת וּשְׁמַע יִשְׂרָאֵל הַיּוֹם הַזֶּה נִהְיֵיתָ לְעָם לַיהוָה אֱלֹהֶיךָ״, עליה נאמר שהיא חשובה לפני התפילה, שהרי אדם חייב ראשית לשתוק בכדי שיוכל להקשיב, ובעיקר כשהוא מבקש עזרה כדאי לו להתמלא בסבלנות, לחדול מביקורת וללמוד דברים חדשים – על מנת שאלה יעזרו לו לרדת לשורש הענין בו הוא מבקש עזרה והכוונה.

ללא ספק, החלק של ׳הַסְכֵּת׳ על אף שאינו דורש מאדם אמונה מיוחדת או מאמץ פיזי כלשהו, יהיה החלק הכי קשה עבור אנשים שחווים קושי ומצוקה. הרי לפני הכל יש לכולנו על מה להלין ואת מי לבקר, כמו כן, את הצורך הבלתי פוסק להתקרבן או להתגונן ועדיין, כשאדם מגיע לתקיעות בחייו, מבוי סתום, מצוקה – הוא לא הגיע לשם כי מישהו דאג לו לטרמפ.., ברוב המקרים הוא עשה את הדרך לבד. ועל מנת למצוא את הדרך הביתה הוא יהיה חייב לשחרר שליטה, לקחת אחריות על מה שכבר נעשה, ולהבין כי ככל הנראה ישנה חכמה גדולה יותר שרק אם יאפשר לה גישה לחייו, יתכן ויציל עצמו מאבדון מוחלט. תפילת ׳שמע ישראל׳ מסייעת בעד אותו אדם לפתוח דלתות סגורות ולהגיע לחכמה עליונה בקו ישיר ללא אמצעי תיווך. מעצם חיזוק האמונה והידיעה שיש חכמה גדולה יותר – יהיה לנו קל לבקש עזרה ולדעת שיש על מי לסמוך.

הערות שוליים:

#1 תפילת "שמע ישראל" בכל לילה לפני שינה, עוזרת להפחית פחד וחרדה באופן משמעותי.

#2 ככל שאדם מתרגל את קריאת "שמע ישראל" בריטואל קבוע ויומיומי – הוא מחזק את הבטחון העצמי שלו בזכות חיזוק דפוס האמונה

error: Content is protected !!