הלוגו של אלי קריינר
תמונה למאמר הפרעת קשב

הפרעת קשב

אלי קריינר

מתוך צמד המילים: הפרעת קשב, אנו למדים על הקושי שאנו חווים בהתמודדות עם התופעה והשליטה בה. אם נשים לב נמצא כי במילה ׳הפרעה׳ מתקיים פרעה הרשע שהוא עקשן כפר ולא סתם אנו מתקשים להתמודד איתו(…) ובמילה קשב, יש גם שק מלא קש שמאתגר אותנו לברור ממנו את העיקר.

בספר ירמיהו כ״ג, כ״ח כתוב כך: ״הַנָּבִיא אֲשֶׁר-אִתּוֹ חֲלוֹם, יְסַפֵּר חֲלוֹם, וַאֲשֶׁר דְּבָרִי אִתּוֹ, יְדַבֵּר דְּבָרִי אֱמֶת: מַה-לַתֶּבֶן אֶת-הַבָּר, נְאֻם-יְהוָה״. פסוק זה עוזר לנו להבין כי אמנם אין טוב בלי רע ואין נבואות אמת בלי חלומות שווא, יחד עם זאת, עלינו לעשות את העבודה הנדרשת על מנת לברור את אלה עבורנו, אחרת, נחווה בלבול גדול ונסחוב על גבנו משקל מיותר.

הפרעת קשב הינה הפרעה שמקורה בנפש האדם המבקש להתחשב בכל דעה, לפגוש כל אדם, לבצע כל משימה, לנהל, לצרוך ולהתייחס לכל פרט בחייו כחשוב באותה המידה והיכולת לתעדף ולהגדיר יעדים קשה עבורו וככל הנראה – גם עקב התחשבות יתרה בסביבה. בדומה ללחץ דם, שבץ מוחי, כוויות, חתכים ודלקות, פציעות שריר, דלקות שתן ועוד סימפטומים המתקשרים ליסוד האש, כך גם הפרעת קשב קשורה ביסוד האש ויכולה להיות מסוכנת לא פחות – ככל שנאפשר לה להתקיים (כן, זה לחלוטין בחירה שלנו להזין ולטפח אותה).

אחד הכלים החשובים למגר את האש המתפרצת וחסרת השליטה תהיה ללמוד לחיות את חיינו עם מטרה אחת קטנה בכל יום – בה נכיר כגדולה וחשובה לא פחות מהגשמת החלום והחזון הגדול שהרי אותה מטרה קטנה הינה חלק חשוב והכרחי בדרך להגשמת מטרת העל ועל כן בהכרח חשובה מאד וכמו כל דבר שחשוב לנו מאד – כדאי להתמקד בה על מנת להבטיח ביצוע מוצלח ומספק.

ונכון, ישנו אתגר נוסף שעומד בדרכי כל מי שחווה הפרעת קשב וזה חווית ׳הפחד מהחמצה׳ – FOMO – FEAR OF MISSING OUT. תופעה המדברת על הפחד להפסיד משהו בזמן שעושים משהו אחר. מה שמגביר את הקושי להתמקד בדבר אחד ולראות בו חשוב מספיק – תופעת שגוברת ככל שאנו חיים חיי חומר, מושפעים ונותנים משקל לדיעה של אחרים עלינו וכמובן ככל שאנו רחוקים מעצמנו – מחווית שליחות ויעוד, שקט ושלווה פנימית.

ככל שאתם מזהים את עצמכם במילים האלו, סביר שאתם חווים לא מעט חוסר סבלנות, ביקורתיות (׳חוטפים׳ ביקורת ומלאים ביקורת על אחרים), מתקשים לקבל החלטה מבלי להרגיש ויתור, חרדתיים ועוד.

מעבר לכל האופציות הקיימות לטיפול וניהול הפרעות קשב, חשוב להתייחס לגורמים המחוללים ולהגיע אליהם כמה שיותר עמוק על מנת לעשות טיפול שורש, ואם נדרש אף עקירה בכדי לברוא שורש חדש.

כעזרה ראשונה לטיפול בהפרעת קשב אציע לכם:

#1 להרשם לחוג ספורט שמדבר אל ליבכם, להזיע את הטפל החוצה וללמוד להתרכז בעיקר או כמו שאומרים: Keep your eyes on the ball. ענף הספורט ככלל יכול להיות עבורכם כלי טיפולי נפלא עם יתרונות מיידים בגוף ובנפש ובינהם: ניקוי רעלים על ידי הפרשת זיעה מוגברת ובעצם כך, ניקוי הטפל, הלא חשוב, לא נחוץ ובעיקר תוקע ומעכב. כמו כן, משחק ספורטיבי ובעיקר כזה עם כדור דורש ריכוז ומיקוד ומסייע להגמיש ולפתח את היכולות שלנו לאלתר, להיות יצירתיים והכי חשוב יש בו לגרום לנו תחושת סיפוק מיידית – מה שמרגיע את הצורך לצריכת יתר.

#2 לדלל את הטפל מחייכם בכל מקום אפשרי בו הוא נמצא: חפצים, מסמכים, אירועים, אנשים ועוד. אנשים בעלי הפרעת קשב חייבים לחיות חיים יותר ממוקדים מאחרים עקב האתגר העומד בפניהם, ולפעמים כדאי לעשות ניקוי יסודי ורק כשמרגישים חזקים וממוקדים להתחיל להחזיר דברים לחיים ולמעשה, אפשר לומר שבאופן גורף, מינימליזם כאורח חיים יהיה נכון לכם הרבה יותר.

#3 וכמובן מקלחות קרות שיש בהן לא מעט יתרונות ברורים והרלוונטי ביותר לענייננו יהיה הויסות הרגשי, התמיכה של הפעולה בצורך שלנו להתכנס, להצטמצם, להיאסף ולהתמקד.

ולסיכום וכמובן זו רק דעתי (ולהזכירכם אינני רופאה) – ׳הפרעת קשב׳ אינה גזר דין ואף לא תירוץ. כמו אבק או אדים על עדשות המשקפיים מדובר בגורם מציק שבידנו להסיר מן הדרך ולהתקדם הלאה.

בהצלחה.

הערות שוליים:

#1 ישנה מחלוקת גדולה האם הפרעת קשב היא ענין ביולוגי או פועל יוצא של תרבות השפע בחיים המודרניים, ועדיין, בשני המקרים אימוץ כלים התנהגותיים יכולים לסייע מאד.

#2 כדאי לזכור שכל סימפטום פיזיולוגי שמקורו במוח- הינו בר שינוי ולכל הפחות בר שליטה, ולו בזכות גמישות המח והיכולת שלו להתחדש בכל גיל.

#3 בכל מקרה, ככל שאתם חווים הפרעות קשב וקושי בארגון החיים השוטפים- "פחות" ו"לאט", תהיינה עבורכם מילות מפתח חשובות והכרחיות להשגת תחושת רווחה.

error: Content is protected !!