הלוגו של אלי קריינר
תמונה למאמר כח האיפוק והשחרור

כח האיפוק והשחרור

אלי קריינר

כשאנו חושבים על המושגים איפוק ושחרור בהקשר של איכות חיים בריאים וטובים, אנו ככל הנראה קושרים זאת עם האופן בו הגוף שלנו מתפנה מפסולת ורעלים שהצטברו בתוכו. כאשר את האיפוק אנו ככל הנראה מייחסים לאנשים יותר אסופים, חזקים, מנומסים, קרי רוח ובשליטה. ואת השחרור לאנשים יותר ישירים, כנים, בוטים, ׳חסרי טאקט׳, כאלה ׳שלא דופקים חשבון׳, אמיצים, וחסרי שליטה.

הענין הוא שבין איפוק לשחרור ישנו קשר מאד הדוק וחשוב, וכשאנו מייחסים את היכולת להתאפק ולשחרר בכל הנוגע לרגשות, מחשבות, פעולות, טראומות, זכרונות, מערכות יחסים, מקומות, חפצים, אנשים, ובעצם כל אנרגיה שהיא לא בהכרח מזון ומשקה – לא בטוח שאיפוק מעיד על שליטה כמו שלא בטוח בכלל ששחרור יעיד על חוסר שליטה.

למעשה, אם אנו יודעים מתי, כמה ולמה חשוב לנו לדעת להתאפק ולשחרר, ואת שניהם יחד לעשות בזמן הנכון והמתבקש – אנו נוכל להשיג שליטה מירבית בחיינו ולהימנע מלשלם מחיר יקר בנפש או בגוף בהמשך.

הכח הטמון באיפוק – מתייחס בעיקר ליכולת של האדם לעמוד מול פיתויים שיכולים להרע לו כפי שכתוב בהלכות דעות לרמב״ם, פרק ד׳; ”צָרִיךְ לְהַרְחִיק אָדָם עַצְמוֹ מִדְּבָרִים הַמְאַבְּדִין אֶת הַגּוּף. וּלְהַנְהִיג עַצְמוֹ בִּדְבָרִים הַמַּבְרִין וְהַמַּחֲלִימִים. וְאֵלּוּ הֵן: לְעוֹלָם לֹא יֹאכַל אָדָם אֶלָּא כְּשֶׁהוּא רָעֵב. וְלֹא יִשְׁתֶּה אֶלָּא כְּשֶׁהוּא צָמֵא. וְאַל יַשְׁהֵא נְקָבָיו אֲפִלּוּ רֶגַע אֶחָד״. כלומר אם אנו אמורים וצריכים לאכול רק כשאנחנו רעבים – על אדם להתאפק מול חשקים, פיתויים ופיתוח תאבון אקראי שיעמיסו על גופו ויקשו על עיבוד ועיכול מזונות טובים וסינון רעלים.

וכיצד זה עובד?! פשוט.

״וְלֹא יֹאכַל עַד שֶׁיִּבְדֹּק עַצְמוֹ יָפֶה יָפֶה שֶׁמָּא יִהְיֶה צָרִיךְ לִנְקָבָיו״לפי אמונת הרמב״ם, פילוסופיות ואמונות נוספות ואף תיאוריות מדעיות, אנו מבינים כי רוב המחלות איתם בני האדם מתמודדים נגרמות עקב תזונה לקויה, לא בריאה, לא מידתית, לא מתאימה ולא הולמת את שעות המנוחה והעירות, וכשזה מצטרף לחוסר סנכרון עם יתר הכוחות ובעיקרם הכח השישי (עליו אכתוב בימים הקרובים): כח הנפש – התוצאה ידועה מראש והיא לא מבשרת טובות.

עדיין ככל שאנו נפעיל בתוכנו את כח האיפוק ונדע לעמוד חזקים מול פיתויים – כך נוכל לאפשר לגוף שלנו תנאים יותר טובים ותמיכה חזקה בעיבוד, עיכול וסינון רעלים שוטף.

ולזה כפי שכתבתי קודם, יש קשר חזק לכח השחרור הטמון בנו והוא נוגע כפי שאתם בטח מבינים לשחרור הרעלים שהצטברו בגופנו ללא דיחוי ובינהם: שתן, צואה, זיעה, נזלת וכל הפרשה אחרת המבקשת לצאת מהגוף הפיזי.

אבל, זה לא נגמר כאן.

כח האיפוק והשחרור אינו קשור רק במימד הפיזי שלנו ובטח שלא רק בתזונה ושתיה אלא בהרבה מעבר לכך.., הוא קשור בעיבוד רגשי של ארועים וחוויות שאנו עוברים. כשאנו מייחסים את האיפוק לכח שלנו לעמוד מול אירועים סוערים ולהמנע מלהגיב אליהם באופן אינסטנקטיבי ואימפולסיבי, ולכח השחרור ביכולת שלנו לדבר דברים כואבים, לא להדחיק ולא להמנע. להיות נוכחים בהווה לעבד אותו ולמנף ממנו כל הזדמנות ושיעור לחיים – ולא לגרור אותו אתנו הלאה ולהפוך אותו כבסיס לדפוסי התנהגות מעכבים.

אז מה כדאי לנו לעשות בחיי היום יום על מנת שנוכל למנף את כח האיפוק והשחרור בגוף ובנפש וליהנות מהתמיכה שלו בנו?

#1 לא לחכות לאיתות מהנקבים שלנו ומפעם לפעם פשוט להיכנס ולהתפנות.

#2 במקרים של עצירות, קשיים במתן שתן – כדאי להמנע מהסחות דעת של מסכים וכד׳, לא לדחוק את ההתפנות לזמנים צפופים או בין לבין, ולדאוג לפנות להם זמן ראוי כמו לקום מוקדם יותר בבוקר, להקדיש לכך זמן ראוי בסוף היום ולנשום לעומק תוך כדי יחד עם ליטוף הבטן בתנועות עגולות בכיוון השעון.

#3 לעודד את הגוף להזעה יומיומית ולפחות שעה.

#4 לדאוג מדי יום בשגרה לצחוק בקול רם לפחות שלשים דקות ובתקופות עצובות או מורכבות רגשית לעודד בכי.

#5 אל תתביישו להאנח ובקול רם. אנחת רווחה יש בה המון חכמה המאפשרת להכניס נשימה עמוק פנימה ולהוציא קול שיש בו לשחרר תקיעות אנרגתית החוצה ולהביא לשחרור.

#6 באירועים מורכבים, ויכוחים וכד׳ – קחו נשימה עמוקה שלוש פעמים לפני תגובה, והשתדלו לא לאכול או לשתות אוכל שנוכח בשולחן ויכוחים סוער וספג את אותה האנרגיה.

#7 השתדלו לשים לב לכל פריט שספג אנרגיה קשה במקום או באירוע והימנעו מלהצמיד אותו אליכם על מנת לא לספוג את האנרגיה שבו – עד שלא יטוהר.

#8 נסו לתרגל כתיבה יומית, כמו יומן אישי בו אתם מעבדים במילים את אירועי היום – יש בכך המון חכמה שמאפשרת הרפיה ויתרה מכך שחרור המח ממחשבות מיותרות וחוזרות על עצמן באותו ענין.

#9 נקו פילטרים בבית – במזגנים, במכונות כביסה, קפה, מייבש שיער ודאגו לנקות מפעם לפעם מאחורי ארונות, מקרר, מיטה ובאופן כללי להזיז לניקוי ואוורור כל רהיט כבד מהקיר ומהפינה.

#10 על אף החום, פתחו חלון והקפידו לאוורר את האנרגיה בבית מדי יום.

כח האיפוק והשחרור מצטרף לכוחות אחרים חשובים וכולם כאחד חשובים וראויים לתשומת לבנו. ככל שנקפיד על העקרונות החשובים רוב הסיכויים שיהיה לנו יותר קל וגם אם אנו יורדים מן המסלול מפעם לפעם – זה אף פעם לא מאוחר מדי לחזור אליו..

על מנת להמנע מאתגרים מורכבים יותר בגוף או בנפש – כדאי לנו לתרגל איפוק ושחרור כל יום במודעות מלאה לחשיבותם.

בהצלחה!

הערות שוליים:

#1 לכל דבר יש עת ומקום וכך גם לאיפוק ושחרור וכדאי לנו לדעת להבחין בכך.

#2 אדם שיודע לגלות איפוק- יוכל לראות את האופק לפניו ולהיערך עם תגובה הולמת יותר שתשרת אותו טוב יותר בטווח הרחוק.

#3 אדם שיודע לשחרר ולהרפות- בהכרח יהיה אדם קליל, עירני ובריא יותר.

error: Content is protected !!