הלוגו של אלי קריינר
תמונה למאמר כוח האקלים הפנימי

כח האקלים הפנימי

אלי קריינר

המושג איזון, הינו המושג הכי משומש בשנים האחרונות לצד המושגים: רצון דיוק, ניקוי, הכלה, צמיחה שיפור ותיקון וזה ככל הנראה נובע מהרצון שלנו לחיות חיים מלאי משמעות וסיפוק, להיות טובים יותר לעצמנו ולכל מה שסובב אותנו. היום יותר מתמיד, אנחנו מבינים שכל דבר בו נקצין ירחיק אותנו מן המציאות אליה אנו שואפים ועל אחת וכמה האחדות שאת ערכה אנו לומדים להעריך יותר מתמיד. למעשה, רק אם נאזן ונדייק מידות נכונות של כל אנרגיה חומרית ו/או רוחנית בחיינו נוכל לצלוח את דרכנו ולהפוך אותה משמעותית ונעימה כאחד.

ולצד הרבה הצעות ועצות נהדרות איך כדאי לנו לעשות זאת, חשוב שנזכור גם את הכוחות הפועלים בתוכנו ולהם השפעה לא קטנה. אותם כוחות, מתקיימים בגלוי ובנסתר וככל שנהיה מודעים אליהם ונבחר להיעזר בהם – נוכל לצלוח כל אתגר ותיקון אליו אנו שואפים. למעשה ישנם שישה כוחות מרכזיים והראשון בינהם הוא כח האקלים הפנימי ואם תרצו המזג איתו נולדו וממנו אנו מושפעים יותר מכל.

כח האקלים הפנימי;

ולא בהכרח זה שאנו ערים לו כקיץ, חורף סתיו אביב באקלים סביבנו אלא זה שאנו מתעלמים ממנו בנפשנו פנימה ועדיין מתקיים שם באותה מידה. כן. גם הנפש שלנו נעה בין העונות, לפעמים היא סוערת, לפעמים רותחת, לפעמים נעימה ולפעמים מרגישה כמו שהגוף שלנו ׳נושר׳ ממנה ומתנהל במנותק.

בדיוק כמו שאנו מבקשים לדעת מה הטמפרטורה בחוץ, מה כדאי לנו ללבוש ואם זהו יום ראוי לחוף הים או להתכנסות תחת שמיכה מול הטלויזיה – כדאי שנדע כי גם הנפש שלנו מקיימת עונות משלה בהן הטמפרטורה שלה משתנה ובהתאמה הצרכים שהיא מבקשת לעצמה. וכן. לעונה בה נולדנו יש השפעה לא מעטה בעניין ולמעשה היא זו שמשפיעה על המזג שלנו או לכל הפחות המאפיינים העיקריים שלו לא מעט – לדוגמה :

אדם הנולד בעונת הקיץ; יהיה בעל מזג חם, אוהב ומרעיף אהבה, שמח ומשמח ומאידך קל להתעצבן, לרתוח ולצאת מכליו, אדם כזה חייב לדעת שבכל פעם שהוא חווה חוויה עוצמתית (שמחה או כואבת) עליו לדאוג לאזן אותה מוקדם ככל האפשר על מנת לא לאבד את דרך האמצע – לאכול ולשתות מזונות בעלי אופי קריר (ירקות ירוקים, דגים, מי קוקוס…), לשהות בצל או במזגן, ללבוש בגדים משוחררים ובגוונים קרים (לבן, כחול, שחור…), למתן שהות במקומות בעלי אנרגיה גבוהה (תאורה חזקה, סאונד גבוה, הרבה אנשים..) ובאופן כללי אם הוא מוצא עצמו (גם בנסיבות משמחות) בקצה אחד של החוויות יותר מדי זמן או ברצף של כמה ימים – לצנן אותן מעט על מנת להשאיר לעצמו אנרגיה להמשיך בדרך בה הוא בחר.

אדם הנולד בעונת הסתיו; יהיה אדם יכולת מופלאה לשחרר, לאפשר לדברים ׳לנשור׳ מעליו, יחד עם זאת הוא עלול ליפול למלנכוליה ולפחד בעיקר מבדידות – הגם שזהו אדם שיסתדר מאד טוב עם עצמו לבד. אדם שנולד בעונת הסתיו חייב לשים לב לא ׳לשחרר יותר מדי׳ עד תחושת ריקנות או חוסר, לא לייצר נתקים רגשיים גדולים הגם שהוא יכול – כי לא תמיד זה נכון ולבטח לא בהקצנה שתוביל אותו לבדידות שממנה הוא מפחד. כמו האביב, גם הסתיו כעונות מעבר, מהוות גשרים בין ניגודים של קיץ וחורף. היכולת לגשר בין ניגודים, מתקיימת באנשי עונת המעבר רק חשוב שיעשו זאת מבלי ל ׳הקריב עצמם׳ ולהיטמע באחד מן הקצוות מתוך רצון לשאת חן או לרצות. אנשי הסתיו הם לרוב אנשים נעימים ואיזון עבורם תמיד יהיה בין השורשים מהם הם מגיעים (משפחה ובית…) לבין העתיד אליו הם שואפים והרצון שלהם לנוע קדימה (עסקים, חברים חדשים, נסיעות…).

אדם הנולד בעונת החורף; יהיה אדם מאופק, קר מחשבה עם חיבה והעדפה ברורה לבית ומשפחה. אלה יכולים להיתפס מאופקים וקרים מדי ויכולים להפתיע את הסובבים אותם בתגובה או מעשה ׳כרעם ביום בהיר׳. על מנת לשמור על איזון, אנשי החורף, צריכים לשים לב שיהיו פעילים בחיי חברה וחמים ורגישים כלפי הצרכים של אחרים לא פחות מאלה של עצמם. כמו שהם מאופקים ומסוייגים יש להם את היכולת ׳לעבור את הגבול׳ ולהיתפס יהירים ועליהם להיות ערים לערך הצניעות וכיצד הם מתקשרים את עצמם על מנת לא לפגוע באחרים. להיות רגישים לגבולות ויחד עם זאת להיזהר כשהם חוצים אותם ומקבלים החלטות הרות גורל – לא לעשות זאת בזמן סערה. המזונות שלהם לרוב כדאי שיהיו חמימים ולא יותר מכך, ועליהם לעסוק בפעילות אירובית ממריצה, ללבוש צבעים אחידים וחלקים ולשים לב לאנרגיה תקועה במחסנים מעלי אבק, ניירת שאינה ממויינת ומתוייקת, ובאופן כללי חשוב שיהיו מסודרים ומאורגנים עם סדר יום מתוכנן ככל הניתן.

אדם הנולד בעונת האביב; הינו אדם אופטימי ושמח, אדם שאוהב לפרגן ולהיות בטבע. אנשי האביב נדיבים בשפע שהם מעניקים וחייכנים לרוב, כמו כן, הם יהיו אלה שיזדקקו להכרה יותר מכולם ועלולים להפגע לא מעט, לחוות אכזבות ולפעול בתגובה על ידי פגיעה עצמית באיברי הנשימה שלהם. הם לכאורה יאמרו שהם עושים זאת, מבלי לצפות לתמורה… יחד עם זאת, אנשי האביב – צריכים הכרה יותר מכולם ומעמדם חשוב להם בעיני כל. על מנת לשמור על עצמם מאוזנים כדאי שימנעו מיצירת לחץ מיותר בתוכם וידאגו לבטא את עולם ברגשי בכל דרך אפשרית וכל הזמן. חשוב שידאגו לתקשר ציפיות בקול רם, להגדיר גבולות וימנעו מלהבליג, לרכל או להתעצבן בדיעבד. ככל שהם יתרכזו בעיקר ולא בתפל, יתאמו עם כל הסובבים אותם ציפיות ברורות ולא יקחו באופן אישי כל דבר – כך יהיה להם הרבה יותר קל. כדאי להם לאכול קל, לפעול יותר בשעות הבוקר המוקדמות, להקפיד על איכות הביצוע ולא כמות הביצועים ושתמיד יצאו מהבית מוכנים לשינויים בלתי צפויים שהרי אלה פוגשים אותם לא מעט…

ככל שנדע לזהות את העונה בנפשנו ולאזן אותה, כך יהיה לנו קל יותר לאזן גם את יתר הדברים בחיינו אליהם אנו שואפים. אקלים פנימי, הינו כח קוסמי עוצמתי שאנו צריכים להיות ערים אליו ולכבד אותו כמו שאנו מכבדים את האקלים סביבנו ולא חושבים להלך ברחוב עם מעיל חורף ביום שרב.

יתרה זאת, כשאנו נמצאים בזמן עונת הלידה שלנו – הגם שזו תומכת בנו מאד יותר מכל עונה אחרת – אם לא נגיע אליה מאוזנים, היא עלולה להיות העונה הכי קשה ומאתגרת בה נרגיש חלשים ונכשלים בכל דבר.

בהצלחה.

הערות שוליים:

#1 כדאי לדעת שהאדם הוא עולם ומלואו ועל כן, בכולנו מתקיימות העונות כולן ואנו יכולים למצוא את עצמנו נעים ביניהן בעקבות גורמים שונים.

#2 העונה בה נולדנו היא אמנם זו המשפיעה מכולן על אופיינו- יחד עם זאת, אל לנו לדבוק רק בה שמא נפספס את רעיון האיזון.

#3 לכל אדם יש את המאזן הכי נכון לו ולרוב זה יהיה ההיפך ממנו- זה שנמצא בתוקפה מקבילה כמו קיץ וחורף, סתיו ואביב ועדיין כדאי לאפשר לכל העונות יחד להתבטא בחיינו כשאנו בוחרים מתי ובאיזו מידה.

error: Content is protected !!