הלוגו של אלי קריינר
תמונה למאמר כח הנפש

כח הנפש

אלי קריינר

הכח השישי בסדרת הכוחות שמשפיעים על איכות חיינו ובריאות נפשנו וגופנו הוא כח הנפש, ועליו אפשר לומר שהוא זה החזק מכולם ולו בזכות איחוד חמשת הכוחות האחרים שמשפיעים עליו וכמובן כח הרצון והבחירה. כח הנפש, יכול לחולל ניסים ונפלאות ולהתעלות מעל כל אתגר שכח אחר יציב בפניו, ולהבדיל מן הכוחות האחרים – הוא היחיד בעל כח הרצון ויכולת הבחירה שמשקלל עבורנו את כל הסיכויים באופן מיטבי ותפיסת המציאות שלנו תלויה בעיקרה בו.

בחיים המודרניים ובעיקר בשנים האחרונות, כח הנפש שלנו מאותגר מתמיד. עושה רושם שכמו בעשורים אחרים בהיסטוריה האנושית שבהם התחוללו דרמות גדולות ובינהן מלחמת עולם, מגיפה, שואה ואסונות טבע – גם העשור המסתמן לפנינו והתחיל לא מכבר, לא פשוט עבור כלל אוכלוסית העולם, ואנו עדים לאנרגיות מורכבות, אלימות וכואבות שמותירות את הנפש שלנו חשופה לאי וודאות הולך ומתגבר, תחושת בדידות ואי בהירות ובעצם כך בוחנת את השורשים ממנה הנפש ניזונה ואליהם היא חוזרת לקבל כוחות על מנת להתמודד הלאה.

כח הנפש בוחר בצניעות האופיינית לעוצמה המסתורית שבו – להתקיים במימד הנסתר

המילה ו/או החוויה שלאחרונה שגורה בפי כולנו; מתח, סטרס, כמו הפכה להיות בת בית בחיינו ואין כמעט יום שעובר בלי שנאמר או נשמע אותה כחוויה עכשווית שמבקשת לגזול מאתנו בריאות ושלווה. האתגר לנפש שלנו אשר מתמודדת מול אותה חוויה ומנסה להתעלות מעל המתח הגואה מקשה עלינו לחיות את הרגע ומשאיר אותנו דרוכים, ובעצם כך ומבלי לשים לב, אנו מזינים את קיום המתח ושימורו בחיינו עד אין קץ.

כן, ממש כך, בעצם העיסוק הבלתי פוסק להפחתה ושחרור הנפש מהמתח החודר אליה – אנו מזינים אותו.

אם יתר הכוחות שדיברנו עליהם; אקלים, תזונה, תנועה, שינה וערות, שחרור ואיפוק, מתקיימים בעיקר במימד הגלוי והנראה לעין – כח הנפש בוחר בצניעות האופיינית לעוצמה המסתורית שבו – להתקיים במימד הנסתר. אותו מימד נסתר שקשור קשר קוסמי חזק לאלמנט המים בבריאה, אלמנט המסמל עבורנו עולם ומלואו שמתקיים מתחת לפני המים ושעד שלא נעז לצלול אליו, לא נדע כמה הוא עצום ונפלא. וגם אז… לא נדע יותר ממה שהיכולת הפיזית והתפיסתית שלנו תוכל אליו באותו רגע ממש.

כמו את עולם המים הקסום והמופלא – על מנת להכיר את כח הנפש הקיים בתוכנו, להבין עד כמה הוא מסוגל להיות שם עבורנו, כיצד ומתי, אנו חייבים לצלול פנימה אל שורשי הנפש שלנו ולנסות להבין מה היא אומרת לנו, והדרך היחידה לעשות זאת היא לפני הכל להסכים לשחרר שליטה, להרפות מהצורך הבלתי מרוסן לוודאות (שמקורה באשליה), לקבל את האפשרות שאנחנו לא יודעים הכל ולא כל מה שאנחנו יודעים, אנחנו באמת מבינים לגמרי, ולמעשה, אנו חייבים לעצום עינים, לקחת נשימה עמוקה ולצלול פנימה. אל אותה נפש הומיה.

ממש כמו בזמן סערה בים, הדרך היחידה לצלוח סערת נפש תהיה להתכנס לשתיקה בדיבור ומעשה. כפי שמסופר על רבי נחמן שעשה את דרכו באוניה לארץ ישראל ובדרך פגשה אותם סערה גדולה שהדאיגה את נוסעי הספינה מאד, ממש כפי שתואר בתהילים ק״ז: ״יַעֲלוּ שָׁמַיִם יֵרְדוּ תְהוֹמוֹת נַפְשָׁם בְּרָעָה תִתְמוֹגָג״ – לא משנה כמה התפללו והתחננו על נפשם, הם לא ידעו מנוח ושלווה ודאגתם מפני מוות קרב רק התגברה. באותו זמן, רבי נחמן שהיה על הספינה וחווה בדיוק את אותה חוויה מסעירה, ישב עם עצמו בשקט מופתי ואפילו ניסה לא להתייחס לכעס שלהם כלפיו – כיצד הוא יכול לשבת כך בשקט כשהספינה מוטחת בגלי הים הסוערים. ככל שהסערה בים גברה והנוסעים לא הצליחו להתגבר על סערת נפשם, חרג רבי נחמן משתיקתו ואמר: ״הסערה כמו מבחן ואם כולכם תדעו לשתוק בנוכחותה כמוני – הים ישתוק גם״ כמו שכתוב בתהילים ק״ז: ״יָקֵם סְעָרָה לִדְמָמָה וַיֶּחֱשׁוּ גַּלֵּיהֶם: וַיִּשְׂמְחוּ כִי יִשְׁתֹּקוּ״.

בתורת הסוד אנו למדים שהנפש שלנו שוכנת בנוזלי הגוף – מערכת כלי הדם בגופנו. כפי שכתוב בספר ויקרא (י״ז, י״א): ״כִּי נֶפֶשׁ הַבָּשָׂר בַּדָּם הִוא וַאֲנִי נְתַתִּיו לָכֶם עַל הַמִּזְבֵּחַ לְכַפֵּר עַל נַפְשֹׁתֵיכֶם כִּי הַדָּם הוּא בַּנֶּפֶשׁ יְכַפֵּר..״ ועל כן, לא בכדי, כשנפשנו כואבת, מתחילה בעיה בזרימת הדם שיש בה לחולל לא מעט בעיות ומחלות עד כדי סכנת חיים של ממש. ולמעשה אם אנו מתייחסים לאלמנטים שבטבע ומבינים שכפי שיש אש במים – המים רותחים וסוערים ואין לנו מה לעשות באותו זמן נתון ולפחות עד שזו (האש) תשכך – כך גם בנפשנו כדאי לנו להפחית מרמת ההיסטריה סביב אותה סערת נפש, לנסות לשאוף למקסימום שקט, רווחה, מינימום פעילות שמונעת מתגובה אינסטינקטיבית, ועד כמה שעולה בידנו לסמוך על הכלים שבנפשנו פנימה – להאמין שהכל יסתדר לטובה, להכיל את הרגע הסוער בשקט, לאפשר לו לבטא עצמו כשאנו בהקשבה מלאה. ורק לאחר שהסערה תישכך נוכל לפעול לתיקון ולחישוב מסלול מחדש.

על מנת לחזק את הכח שבנפש האדם ולוודא שזו תעמוד לזכותו בעת צרה, כדאי מאד להכיר בה בחיי היום יום, להעניק לה מקום ראוי ומכובד וככל הניתן לחזק ולתמוך בעוצמתה. כמה טיפים כיצד כולנו יכולים לפעול למען הנפש שלנו כאן ועכשיו;

#1 הקפידו על אמת בחייכם והמעיטו בשקר. כך תישנו יותר טוב ותהיו פחות דרוכים.

#2 היו בשמחה גם ובעיקר כשקשה.

#3 הקפידו על חיוך, גם כשאין אף אחד בסביבתכם.

#4 הקשיבו ובעיקר למה שלא נאמר.

#5 קחו לכם רגע ארוך ככל שאפשר, בכל מקום מבודד ככל הניתן, והזכירו לעצמכם שאין הרע יורד מלמעלה והכל תמיד לטובה.

#6 האמינו בחלומות שלכם. תעדו אותם.

#7 הרשו לחושים שלכם להרגיש ולהתעורר מחדש, לצאת אל הטבע ולנשום פנימה את הרוח שבאה מן הים, או לשכב על דשא שזה עתה נקצר, ללטף בעל חי, או למשש אותיות ברייל בעינים עצומות…

ככל שתאפשרו לעצמכם לגלות מחדש את העוצמות שלכם, נפשכם תתחזק בבטחון שהיא יכולה לכל סערה צפויה, וכשזו תגיע קטנה כגדולה – ככל שתזכירו לעצמכם כמה עוצמה יש בתנועה אחת קטנה שקיימת בכם לחולל תפיסת מציאות שונה – כך תוכלו להתמודד בשלוות נפש עם הסערה או לפחות לא להגיב לה בסערה משלכם.

בהצלחה.

הערות שוליים:

#1 חוסן נפשי מתפתח ככל שאנו חווים יותר קשיים ומשברים ואלה אף מרככים אותנו מבפנים ומאפשרים לנו ל״הרגיש״ יותר אנשים אחרים כשהם חווים קושי או כאב וכך לדעת להכיל אותם טוב יותר.

#2 כמו הגוף הפיזי, גם לנפש צרכים משלה ואותם היא מבטאת בתחושות מקדימות שמרגישות כמו- מחשבה חדשה, רעיון שצץ פתאם ובמילים אחרות- הנפש היא זו שמתקשרת איתנו מן הנסתר ורק כשאנחנו לא מקשיבים לה- היא נעזרת בגוף הגלוי.

error: Content is protected !!