הלוגו של אלי קריינר
תמונה למאמר כח השינה והערות

כח השינה והערות

אלי קריינר

הכח הקוסמי הרביעי שמשפיע על איכות חיינו הינו כח השינה והערות, שהרבה מעבר לעובדה שהוא הכח שמאפשר לנו להטעין את מצבורי האנרגיה, לעכל, לעבד, לנקות ולדייק את עצמנו למציאות טובה יותר – הוא גם הכח שעוזר לנו לאחד בין שני עולמות: הגלוי והנסתר, וככל שאנו דואגים לסנכרן את שעות השינה והערות שלנו עם הכוחות האחרים – הסביבה בה אנו חיים, עונות השנה, מצבנו הנפשי והפיזי, והגיל שלנו, כך אנו מאפשרים לכח הרביעי, לתמוך בנו יותר טוב ואפילו לעצמנו להיות יותר נוכחים בהווה ופחות ׳תקועים׳ בעבר.

וכיצד כח השינה עובד?! פשוט.

כשאדם לא מתייחס לזמן השינה שלו כראוי וישן בין 7-8 שעות כל לילה, הוא חווה יותר עייפות לאורך היום ובעצם כך מתקשה להיות נוכח במשימות היום-יום שלו ולמנף את מירב האנרגיה שבו ליעילות מירבית. כמו כן, שנת לילה קצרה או בעלת דפוס של נדודי שינה פוגעת באיכות החיים על ידי כך שהרבה מהפעולות החשובות מתקשות להתבצע (עיבוד החוויות הרגשיות, ניקוי רעלים, עיבוד ועיכול של מזונות ועוד) ועל כן, אדם שאינו מקדיש תשומת לב מירבית לזמן השינה – סביר שיהיה אדם חרדתי, חסר סבלנות, פחדן, אימפולסיבי, ועם הזמן אף יגביר את סיכוייו לחולי במימד הפיזי ובעיקר באיברים רגישים כמו הלב, כלי הדם, מערכת עצבית, ועלול אף לסבול מפיברומיאלגיה, לחץ דם גבוה, שבץ כתוצאה מהסתיידות עורקי הלב ואף יגדיל את סיכויו ללקות במחלות נפש שונות.

בעידן המודרני, רובנו מנסים ל׳נצח׳ את היום ואף להאריך אותו על ידי אמצעים מלאכותיים עד כדי כך שאנו ממאנים להיפרד מקרינה אלקטרומגנטית בחדר השינה, מתעוררים בממוצע פעם בלילה לבדוק אם נכנסה הודעה חדשה לאחד מהחשבונות אליהם אנו מחוברים (דקה של הפרעה במחזור שינה = שעה שלמה) ובאופן כללי, מתאמצים להקשות על עצמנו בכל דרך אפשרית לאפשר לכח הקוסמי הנפלא הזה לחולל את קסמיו. הדרך הכי טובה לשקף לאדם מבוגר כמה השינה חשובה – היא פשוט להתבונן בילד שהולך לישון מאוחר מדי או שנתו מופרעת על ידי חלום לא טוב וכדו׳ – ככל הנראה, ביום המחרת הילד לא יהיה רגוע, חסר מנוחה, עצבני, חסר שקט וככל שזה יהיה אירוע מתמשך – יהפוך חרדתי, תלותי ועוד.

וגם אם אנחנו כבר לא ילדים ממזמן… עדיין, גם עלינו חוסר שינה או שינה לא איכותית יכולה להיות בעלת השפעה רעה ולא בכדי מניעת שינה היא כלי מלחמה חזק מאד שיכול לגרום לאדם להודות בפשע חמור שלא ביצע או לגרום לו לגלות סודות מדינה.

שינה איכותית וטובה וככל שזו תהיה מותאמת לנו ללא פשרה – יכולה לחולל בחיינו ניסים ונפלאות של ממש ואלו הם הכללים הכי חשובים לשינה טובה שבה תלוי זמן ערות איכותי;

#1 שנת לילה איכותית מוגדרת להיות אחת ללא הפרעה וברצף של 7-8 שעות לפחות
.

#2 כדאי להתמסר לשינה לא יאוחר משעתיים – שלוש אחרי שקיעת השמש ובהתאמה לצרכי הגוף המשתנה.

#3 על מנת לאפשר לשינה להתרחש ללא הפרעות כדאי להמנע מלאכול 3-4 שעות לפני השינה ולהרחיק את מכשירי הסלולר, המחשבים והמטענים למינהם רחוק ככל האפשר מן המיטה וחדר השינה בכלל.

#4 התאורה בחדר השינה – כדאי שתהיה נמוכה ורכה ואם יש חלון אשר משקיף לרחוב ראשי – כדאי שיהיה מחופה בוילון אטום.

#5 להמנע מאחסון נעליים בחדר השינה ואחסון מתחת למיטה או במדפים מעליה – של כל דבר אחר.

#6 יש להקפיד על אוורור חדר השינה מלחות שמגיעה מממקלחת צמודה ועציצים או פרחים חיים ובכלל עדיף שאלה לא יהיו בחדרי שינה.

#7 מצעים וסידור המיטה: כדאי להקפיד על כניסה למיטה נקייה ומסודרת בצבעים רכים ואחידים.

#8 זמן שינה קבוע חשוב כמסגרת ליום והתכוונות על ידי הנחת כל פעילות אחרת שעה לפחות טרום כניסה למיטה.

#9 לנקות מחשבות ומשימות מטרידות – שימו לכם מחברת ליד המיטה ורגע לפני שאתם עוצמים עינים, אם יש לכם מחשבה לא פתורה שמטרידה אתכם.. כתבו אותה במחברת ושחררו אותה מכם שלא תטריד אתכם בחלום או ביקיצה נוספת.

#10 שלוש דקות של נשימה עמוקה ומרגיעה במסגרתה אתם עוצמים עינים ומבקשים לעצמכם שינה מתוקה וטובה.

כן. ככל שנקפיד על שינה טובה כך נוכל להינות מזמן ערות איכותי ומימוש הפוטנציאל שלנו לשביעות רצוננו. כח השינה והערות חשוב לא פחות מתזונה נכונה, פעילות גופנית, בדיקות תקופתיות, תרגול הקשבה ועוד. למעשה, מחקרים הראו שבשינה אנו עוברים מעין טיפול גוף ונפש על ידי כך שמוליכים עצביים, הנקראים: נוראדרנלין ואצטילכולין, הופכים פעילים ומסייעים למוח שלנו לגשר בין אזורים שונים בו וכך לרכך את הקצוות החדים ולקשור קשר מאחד בין הקצוות הפתוחים.

או במילים אחרות: אם תשנו טוב, אתם תצליחו להגיע להרבה יתר תשובות בחייכם מאשר לצבור עוד ועוד שאלות חסרות מענה.

אז לילה טוב וחלומות פז.

הערות שוליים:

#1 בכדי להיות יעילים בזמן העירות שלנו, אנו חייבים להפקיד על שינה יעילה ובדיוק כמו שאנו טורחים למען כל משימה – גם השינה חייבת לקבל התייחסות מקיפה ומעמיקה.

#2 מי שלא מתייחס לזמן השינה שלו בכבוד הנדרש – כמו אדם שאינו מעריך את השקט, חושך עומק ואת הנסתר – השינה, הגם שהיא צנועה בתפיסתה – מעלתה גדולה.

#3 אדם שישן טוב – יהיה הרבה יותר ער לשינויים בחייו ויוכל לדייק אותם בזמן אמת לצרכיו ורצונותיו.

error: Content is protected !!