הלוגו של אלי קריינר
תמונה למאמר כח התזונה

כח התזונה

אלי קריינר

אחרי שהבנו את הכח הראשון הפועל בתוכנו, אותו אקלים בו הנשמה שלנו מאופיינת וכיצד אנו יכולים לאזן אותו כשהוא גולש לקצוות ומשפיע על גופנו, מצב רוחנו והבחירות האינסטנקטיביות שלנו. כדאי שנכיר את הכח השני שפועל בתוכנו וקשור בכח הראשון והוא כח הטעם שטמון בתזונה שלנו.

רובנו אם לא כולנו, כבר מבינים כמה תזונה נכונה חשובה לאורח חיים בריא, ואפשר לומר שהיום יותר מתמיד אנו משתדלים להיות מודעים לבחירות שלנו. אנו מפחיתים בסוכר ופחמימה, מודעים לנזקים של מזון מעובד, נמנעים עד כמה שאנו יכולים מבשר אדום ואם אפשר מבשר בכלל, ובאופן כללי משתדלים להיות הרבה יותר ׳בריאים׳ בתפיסת התפריט התזונתי שלנו ולהקפיד על ׳תזונה נקייה׳.

יחד עם זאת, מעטים מאיתנו מודעים בכלל למאפייני הטעם שיש בהם את הכח להניע אותנו קדימה, להעיר בנו את המוטיבציה, כח הרצון והתשוקה. מעטים יודעים שעל אף שהתזונה שלנו היתה וככל הנראה תשאר כך תמיד – כח טבעי חשוב במיוחד לקיום הבריא והמאוזן שלנו, אם לא נשים לב לשפה שהיא מדברת איתנו, אנו עלולים לפספס את ההזדמנות למימוש הסגולות שלה עבורנו ובעיקר כשאנו צריכים ממנה עזרה בהחלמה.

תזונה נכונה תומכת בבריאות הגוף והנפש חייבת להתייחס לכמה אספקטים ולשקלל את הכל יחד בהתאמה לתנאים סביבתיים משתנים וצרכים אישיים

תזונה נכונה, אינה מתייחסת רק לרכיבי המזון, אופן העיבוד שלהם ואיכות חומרי הגלם. תזונה נכונה, מתייחסת באותה מידת חשיבות גם לטעם – תרתי משמע; הטעם כפי שכולנו מבינים אותו כמר, מתוק, מלוח, חמוץ (חריף אינו נחשב טעם). הטעם (הסיבה) לאכול דבר אחד על פני אחר בהתאמה לצרכי הגוף והנפש בנקודת זמן מסויימת. והטעם לאכול מזון מסוים בהתאמה לסביבה (כמו עונה, שעה, אנרגיה סביבתית).

למעשה, לאכול מזונות ירוקים ובריאים לא בהכרח יתמכו בנו ובבריאות הגוף שלנו, אם הנפש מרגישה מתוחה וסוערת, אם בחוץ מזג האויר קר וגשום, אם נחווה אובדן כלשהו בחיינו ואם נרגיש חסרים תחושת שייכות.

תזונה נכונה תומכת בבריאות הגוף והנפש חייבת להתייחס לכמה אספקטים ולשקלל את הכל יחד בהתאמה לתנאים סביבתיים משתנים וצרכים אישיים. תזונה נכונה היא לא טרנד ובטח לא יכולה להיות כלי ריפוי אם נפנה אליה רק בשעת מצוקה. תזונה נכונה היא כח טבע עצום שכמו עונות השנה, משתנה באיכויות ובעוצמות ובטח בהתאמה שלה לאנרגית הנשמה של כל אחד ואחת מאיתנו. תזונה נכונה, היא כלי לחיים טובים, עם יכולות עצומות ובתנאי שנדע להפיק ממנו את המירב עבורנו בהתאמה נכונה שכל הזמן משתנה. כל מה שאנו צריכים זה לזכור להקשיב פנימה למה שהגוף שלנו מבקש ויודע ברוב חכמתו שהוא צריך ועושה לו טוב, להתחשב בתנאים משתנים ולא לתפוס את הכח העצום הזה כטרנד אופנתי או כדרך לכפר על אורח חיים לא נכון.

לטובת הענין אני מצרפת לכם כמה כללים בסיסיים שיכולים להעניק לכם שמץ של מושג כיצד, מה ואיך כדאי לכם לצרוך את התזונה הבריאה בחייכם, זו שתחולל בכם בריאות טובה יותר לפי הכללים שיתכן וחלקכם מכירים מפילוסופיות כאלה ואחרות ובעיקרן היסודית מכולם – פילוסופית הרמב״ם;

השפעת הטעם

לכל עונה בשנה יש טעם שמאפיין אותה וככל שאנו יודעים לזהות את העונה השוכנת בנפשנו בדרך כלל ובתקופות משתנות בהם התנאים הסביבתיים שלנו משתנים – כדאי לנו לשים לב לטעם האופייני שיש בו היכולת לתמוך בנו יותר מטעמים אחרים ולהניע בנו אנרגית חיים מפרה.

עונת האביב – מאופיינת בטעם חמוץ שיש בירקות ירוקים, לימון, תפוח עץ, אגוזי מלך, לחם שאור, זיתים ועוד… וככל שאנו חווים חוסר שקט, תסכול ועצבנות – כדאי לנו להתחיל את היום בלימון חמוץ ולהעיר את אנרגית החיים שלנו להתגבר על כל אתגר שבדרך מבלי להרגיש קורבן של מציאות כזו או אחרת.

עונת הקיץ – מאופיינת בטעם מר שיש בקפה שחור, תה ירוק, עלי סלרי, שיבה ועוד… זהו טעם שיש בו להעיר את העולם הרגשי ולחזק את האמפטיה והאהבה כלפי הסביבה. אם אתם חווים בעיות תקשורת, חוסר הרמוניה ודכדוך – כדאי לכם לחזק את הטעם המר בחייכם מפעם לפעם ולהמנע ממתוק ככל האפשר.

עונת הסתיו – מאופיינת בטעם המתוק ויש בו היכולת לתמוך בנו בשעת אובדן וצער. המתוק מחזיר לנפש את הבטחון, תחושת השייכות והיציבות ומזכיר לנו את החשיבות וערך המשפחה. כל מי שחווה פרידה, מרחק זמני מהמשפחה, צער של אובדן – כדאי שיאפשר לעצמו מן המתיקות שבטבע אותה ניתן למצוא ב: תמרים, קינמון, גזר, תפוח אדמה, סלק אדום, אורז מלא ועוד.

עונת החורף – מאופיינת בטעם מלוח, טעם שיש בו הכח להרגיע את הפחד, להניע מחדש את החשמל בגוף ולהזרים את הדם. כשאנו נמנעים מטעמים מלוחים אנו עלולים להרגיש יותר חרדתיים או לחילופין מנותקים מהשפע שיש לחיים להציע בגלוי ובנסתר. ככל שאנו נחשפים לטעמים מלוחים – אנו מאפשרים לתת המודע שלנו להיות יותר גלוי ופתוח, להיות יותר אינטואטיבים ובאופן כללי לא לפחד מהמחר או מהלא נודע.

כמויות ומידה

כמות האוכל אותה אנו אוכלים חשובה לא פחות מהאוכל עצמו וגם היא משתנה מאדם לאדם, בין עונות השנה, הימים, מצב הרוח, השעות ביום ואורח החיים אותו אנו חיים. כשאדם צעיר בגילו, בריא בגופו ובנפשו הוא ככל הנראה יוכל להכיל ולעכל בנוחות גדולה יותר מזונות מורכבים, כמויות גדולות מאשר אדם מבוגר בגילו או אדם שאינו בשיא בריאותו הנפשית או הפיזית. למעשה ככל שאנו מתבגרים, נושאים בנפשנו יותר מכאובים, גופנו הפיזי מתמודד עם אתגרים כרוניים או תקופתיים – כדאי לנו להיות יותר קלים במאפייני התזונה שלנו, לאכול מידות קטנות ולאפשר לגוף שלנו מרווח גדול יותר של זמן לעיכול ועיבוד, הבראה והחלמה מאשר לקליטה וספיגה.

באופן כללי, ההמלצה הגורפת תהיה לארוחה ראשונה לא לפני זריחה, אחרונה לא אחרי שקיעה וכדאי במרחק ארבע שעות לפחות מזמן שינה. כמו כן, לא להתמלא אף פעם מארוחה, טעימה ככל שתהיה, ועדיף להתרכז בטעם דומיננטי אחד בכל פעם – בהתאמה לצרכי הגוף כפי שציינתי קודם.

תזונה תואמת סביבה

חשוב מאד להתאים את התזונה הנבחרת עבורנו לאורח החיים והסביבה בה אנו חיים לא פחות ולהתחשב בתקופות בהם אנו עובדים קשה בבית או במשרד (במקרה הזה חשוב לקחת בחשבון את חשיבות מזונות השמש – כתומים ואדומים), נמצאים בנסיעות מרובות בהם הגוף מאבד המון נוזלים שלא תמיד אנו שמים לב לכך (כאן מאד חשוב להיטען במזונות שמכילים הרבה מים ומתכות איכותיות כמו מי קוקוס, ירקות לבנים וירוקים ודגים), נמצאים בסביבה תעשייתית (אז כדאי לאזן מול מזונות מן הטבע, טריים, אורגנים, חיים וכמה שפחות מעובדים), נמצאים בסביבה רגועה, שלווה וכפרית (מזונות מעירים ומעוררי תשוקה כמו דובדבנים, תאנים, סויה, קרם קוקוס וכד׳) ובאופן כללי בסביבה חמה, אקלים חם – מזונות יותר קרירים, עשירים במים, סביבה קרה ותעשייתית – מזונות יותר חמים וקרובים לאדמה (שורשים).

מעבר לעקרונות החשובים האלה, כל מה שאתם יודעים באופן כללי יהיה ככל הנראה נכון וכדאי להמנע ממזונות שאינם מן הטבע, מטוגנים או מעובדים בכל דרך אחרת, משומרים, עמוסים ברכיבים שאתם חייבים את פרשנות גוגל להבין אותם. השאיפה בתזונה נכונה לשמור על הטעם המקורי ככל הניתן, לסמוך על הטבע שבמגוון שיש לו להציע יש הכל ובמידה נכונה, ויותר מהכל – לגוון, לשנות ובשום אופן לא להתייחס לאוכל כמרכז העולם כפי שבתרבות היום רבים מאיתנו חוטאים לעשות כן. אלא להתייחס אליו ככלי מניע, כח ראוי – אחד מתוך שישה.

בהצלחה.

הערות שוליים:

#1 בדיוק באותה מידה בה מומלץ לנו להתייחס לרכיבי התזונה, מומלץ לנו להתייחס לאופן צריכתם: על צלחת- ישובים לשולחן וזאת בכדי להיות מרוכזים בצלחת, ובמה שאנו בוחרים להזין את עצמנו ועדיף באווירה נעימה ורגועה.

#2 אפשר לומר שכמעט באופן גורף העדפה תהיה עבור כולם מזונות בטמפרטורה נעימה- אף פעם לא קרה מדי ולא רותחת.

#3 בכל מקרה, הקפידו ללעוס את האוכל היטב ולפחות 21 לעיסות לפני בליעה- אל ״תשליכו״ לקיבה מזון לא מעובד כראוי שהקיבה תצטרך להתמודד איתו בקושי רב ככל שתלעסו יותר את המזון בפה, כך תפרישו יותר רוק בו יש אנזימים שעוזרים למזון להיספג בקיבה ביתר קלות, בנוסף אתם תאכלו הרבה פחות מכיוון שהורמון השובע – ״ליפטין״ מופרש ואתם תרגישו שבעים הרבה לפני שתסיימו את הארוחה המונחת לפניכם.

#4 אחרון חביב, אל תאכלו אף פעם לשובע– מכיוון שתחושת השובע מגיעה כרבע שעה אחרי סיום הארוחה- אם תאכלו עד שתרגישו בה- זה סימן שאכלתם יותר מדי מה שיעודד התססה במעי, נפיחויות וכאבי בטן.

error: Content is protected !!