הלוגו של אלי קריינר
תמונה למאמר כח התנועה והמנוחה

כח התנועה והמנוחה

אלי קריינר

כח התנועה והמנוחה, משמש כמטען אנרגטי עוצמתי לגוף ולנפש כאחד ובא לידי ביטוי בכח רצון, מידה של תשוקה ואפילו שמחה.

כשאנו מדברים על תנועה, אנו מתייחסים לתנועת הגוף הפיזי ולחשיבות התנועה שלו על בסיס יומי כמו שעשו אבות אבותינו מאז נברא האדם וזאת, תנועה המפעילה את מערך שרירי הגוף, מניעה את מחזור הדם, מניעה את פעולת ניקוי הרעלים על ידי שריפת שומנים והזעה ובהנחה והפעילות הגופנית לא מדלגת על אף שריר (כ 650-850 בגוף האדם) -למעשה, רק זו נחשבת בעיננו לתנועה מלאה ואתם יכולים כבר עכשיו לנשום לרווחה כי את רוב התנועה אתם עושים מבלי להבחין בכך, בזמן שאתם חושבים, מדברים, מתבוננים, אוכלים, רואים טלויזיה, נושמים וכמובן מעבר לכך בפעילות גופנית מכוונת כמו שהנחתם בהתחלה.

תנועה נכונה ומידתית, חייבת להתחשב בתנאים הסביבתיים שלנו, אורח החיים בהווה, מצבנו הנפשי והפיזי, החולשות אליהם אנו נוטים בנפש ובגוף והכי חשוב אין לה כל קשר ליעד שאנו כל כך אוהבים להציב לעצמנו. כל הרעיון של תנועה הוא שנרגיש טוב יותר בחיינו בהווה ולא ניסחף למתוח את היכולת שלנו על מנת לעמוד ביעד נחשק.

בכל הנוגע לספורט מקצועי – כולנו כבר יודעים שהוא עלול להזיק יותר מאשר להועיל. אם הוא לא פוגע בגוף הפיזי שעומד באתגרים – הוא פוגע בנפש וגובה מחיר כבד מאיכות החיים ברמה הרוחנית. בכל הנוגע להמנעות מתנועה באשר היא ונטיה ל׳רביצה׳ מוגברת על הספה מול הטלויזיה – המחיר הוא כפול ומכופל בנפש ובגוף כאחד. וכל תנועה מחשבתית מוגברת כמו תנועה רפטטיבית שאינה משתנה – יכולה גם היא להיות מזיקה יותר מאשר מועילה. כל תנועה חייבת להיות מותאמת ומידתית, ובכל מקרה, ככל שנקפיד לקיים תנועה יומית משתנה – כך נרגיש טוב יותר ונחווה פחות התקפי חרדה ופחות חוויות סטרס וחוסר שליטה.

שלושה טיפים לתנועה חשובה ויומיומית – שמכל אחד כדאי לבצע לפחות 21 דקות ואם אפשר שעה;

#1 וודאו כי אתם מקיימים תנועה יומיומית שמעלה את טמפרטורת הגוף ומעודדת הזעה קלה או מוגברת לפחות משך שעה. זה לא באמת משנה באיזו אתם בוחרים, בעיקר להניע את מערכת הלימפה ומחזור הדם ולעודד הפרשות הורמונים חיובים.

#2 מדי בוקר, כדאי לחמם את המפרקים (צוואר, כתפיים, מרפקים, כפות ידיים, אגן, ברכיים וכפות רגליים) ולהכין אותם לקראת יום חדש. ככל שהחיבורים שלכם יהיו משומנים וגמישים, כך תנועת היום שלכם תזרום יותר חלק ויהיו פחות תקלות ואירועים לא צפויים. ובכל מקרה, גם אם יקרו – מפרקים משומנים ומוכנים לתגובה, יעזרו לכם להגיב יותר בקור רוח.

#3 ככל שתמתחו ותגמישו את שרירי השלד והמחשבה – כך תוכלו לצאת את גבולות עצמכם ולצמוח במידתיות ובקצב נכון. מי שאינו עוסק בגמישות ומתיחה – עלול לפגוש נקודות שבירה וקריעת מיתרים, כאבי מפרקים ועוד.

וכמו התנועה, בה אנו מקיימים את עצמנו, גם למנוחה ישנה חשיבות גדולה ולא לזו המתייחסת לשנת לילה בהכרח. רעיון המנוחה, מבקש מאתנו לשים לב כי אחרי כל תנועה מאומצת – גוף האדם חייב לחוות שחרור והרפיה לפני התארגנות לתנועה חדשה.

למעשה, ישנם לא מעט מחקרים שמדברים על כמה זמן כדאי לנוח אחרי תנועה מאומצת ובענין זה שוב אציין שיותר ממה שמחקרים מוכיחים – כדאי שכל אדם ירגיש את מה שנכון לו ויפעל בהתאם.

המהות של מנוחה לאורך היום במצב ערות – היא להוריד את קצת פעימות הלב, להרגיע את הנשימה המואצת, לעצור את קצת המחשבות המתחלפות, לאפשר לגוף לעכל את התנועה החדשה, לאפשר למח לעבד ידע חדש ועוד.

ככל שאתם חשופים ליותר גירויים לאורך היום – כך חשיבות המנוחה לאורך היום חשובה גם כן. הרצוי יהיה בין דבר לדבר לקחת לפחות כמה דקות של נשימה עמוקה בעינים עצומות, לתמצת את עיקרי התנועה שהיתה במילים לדף נייר (על מנת לנקות את המח ממחשבות על מה שהיה ומשימות פתוחות) ולהרגיש את המוכנות הנפשית לתנועה חדשה.

מנוחה – חייבת להיות מורגשת פיזית כרווחה. אם אתם לא מצליחים להכניס נשימה עמוקה ולקחת כמה רגעים לעצמכם – ככל הנראה, אתם עדיין בתנועה מתמשכת וצירפתי לכם שלושה טיפים לוודא שמנוחה מתקיימת לאורך היום ומאפשרת לכם למנף את היכולות שלכם טוב יותר;

#1 בכל פעם שאתם פוגשים אדם, מקום, חוויה חדשה – התנועה שאתם מקיימים מחייבת מנוחה לעיבוד ועיכול וכדאי לפני שאתם ממשיכים לנהיגה, עוד פגישה, שיחת טלפון וכד׳… לעצור רגע בפינה שמתאפשרת לכם להתבודד בה, לעצום עיניים דקה – שלוש דקות, לקחת נשימה עמוקה, לכתוב בכמה מילים את התנועה שהיתה (כמו סיכום פגישה) ולהמשיך.

#2 כשאתם חלק ממפגש סוציאלי, שיחת טלפון, הודעת ווטסאפ – תרגלו יותר הקשבה, איפוק תגובתי, מקום לצד השני להתבטא יותר והאטו את קצב התנועה המיותר בכדי שלא תידרשו למנוחה גדולה יותר אחר כך – בכל מקרה, אם תבחרו לסיים כל מפגש במילה תודה בכוונה מלאהאתם תחוו מנוחה רוחנית הנובעת מן ההכרה.

#3 מנוחה לפני שינה – כשאתם מתארגנים לשינה, אחרי מקלחת ששטפה מכם את אנרגית היום שהיה, אמצו לעצמכם ריטואל לילה בו אתם כותבים תודה על היום שהיה, נושמים לעומק הבטן התחתונה שלוש דקות ורק אז מתמסרים לשינה. מנוחת לילה תעזור לכם להיכנס לשינה נקיים וקלים יותר ותפחית משמעותית חלומות טורדניים, נדודי שינה ובאופן כללי שינה לא איכותית.

יש בכח התנועה והמנוחה, חשיבות עצומה לתמוך באורח חיים בריא ואם לא נקפיד לשים לב לכך, ללא ספק נחווה יותר קשיים ואתגרים בדרך שאנו עושים. כמו כל דבר בחיים, בין התנועה והמנוחה ישנה מערכת יחסים מחזורית המאפשרת להתקדם לשלב הבא, אוכל בריא חייב זמן עיכול אחרת הוא לא יביא תועלת כפי שאנו רוצים לקוות ולהאמין, מחשבות צריכות זמן עיבוד, אחרת הן יהפכו טירדה, כל אימון גופני יש בו הזדמנות לחזק את הגוף ובתנאי שהנפש תהיה שותפה וכל יום חייב את הלילה להשלים את היום ולהתקדם למחר.

שיהיה לנו בהצלחה.

הערות שוליים:

#1 חלק מהאומץ הנדרש לאמץ את כח התנועה והמנוחה- יהיה להכיר במנוחה כחלק הכרחי וחשוב שבלעדיו אף יעד לא יושג.

#2 מנוחה נתפסת לא פעם כבטלה- יחד עם זאת, כמו שאי אפשר להיכנס לרכב וללחוץ על דוושת הגז במהירות 100 קמ״ש בלי הפסקה – כך גם הגוף שלנו חייב את המנוחה ולא בכדי אנו לומדים כי התנועה מתקיימת במנוחה עצמה- זמן העיבוד והעיכול.

#3 מפעם לפעם כדאי להגיע למנוחה מלאה בה אנו פשוט מתבטלים, בוהים, לא חושבים על כלום ופשוט שוהים במרחב… יש מי שקורא לזה: מדיטציה.

error: Content is protected !!