הלוגו של אלי קריינר
תמונה למאמר לעצור את הזמן

לעצור את הזמן

אלי קריינר

לא פעם אנו מרגישים כי הזמן חומק לנו מבעד לאצבעות ומרוב משימות, רצונות ושפע סביב – אנו לא מספיקים חצי ממה שהיינו רוצים או לכל הפחות מרגישים שאנו חייבים לעשות, לחוות ולהשיג. כולנו כך נראה הפכנו עבדים של הזמן ולא משנה כמה סדנאות ניהול מוצעות לנו לניהול זמן נכון ויעיל – היכולת שלנו לעצור את הזמן, לא באמת מרגיש בשליטה שלנו וזה (הזמן) פשוט רץ ומותיר אותנו מותשים במרדף אחריו.

הזמן. כך אומרים, תלוי בתפיסת המתבונן בו. או במילים אחרות – קיים רק וככל שאנו מנכיחים אותו. למעשה, רק כשאנו מדברים על העבר ומעלים אותו מן הזכרון – זה מתקיים ויתרה מכך, מתקיים בהתאם להשפעות משתנות וצרכינו העכשוויים, ערוך למיטב יכולת ההכלה והתפיסה שלנו בהווה. וכמו העבר, כך גם העתיד הלא נודע – קיים רק בדמיוננו, נערך בכל יום מחדש בהתאם להשפעות וצרכים משתנים וממש כמו זמן עבר –  חסר שליטה. ומכאן אנו מבינים כי זהו רק זמן הווה שבאמת קיים וככל שאנו רוצים לחוות אותו, אנו חייבים להבין כיצד אנו יכולים לעצור אותו, להקפיא אותו, להעמיק בו לפני שהוא בורח שוב להיות חלק מן העבר או העתיד הלא נודע.

ואם הזמן אכן קיים רק עכשיו, ואנו חווים בו רגעים נפלאים, מיוחדים וכאלה שאנו רוצים להקפיא, לעצור, לשמר בידנו – האם אנחנו באמת יכולים לעשות כך?

התשובה היא – כן. תארו לכם למשל את ההבדל בין הבחירה שלכם לקנות דגים לארוחת צהריים מהדייג בנמל הדגים, מלווה בריחות של דגים טריים, מראות שופעים של מגוון דגים חיים ודייגים שזופים, סירות על המים, רשתות דיג צבעוניות וטעם עוצמתי שרק דג טרי יכול להעניק להבדיל בחירה לקנות את הדג בסופרמרקט – מחלקת קפואים…, ככל שהבחירה שלכם תהיה ממוקדת ומעורבת ברמת החוויה החושית, מלאה ועשירה – כך היא תעמיק את נוכחותה בזמן הווה, כל תשומת הלב תופנה אליה והזמן יעמוד אך לרשותה. במילים אחרות – הזמן ייעצר והחוויה תהפך בלתי נשכחת.  ככל שתרגישו את מה שאתם חושבים, אומרים או עושים באופן עמוק וכזה שיערב את כל החושים שעומדים לרשותכם – כך סביר שזמן ההווה יהיה נוכח הרבה יותר חזק ואף יהפך זכרון עוצמתי ונאמן למקור ממנו הוא נוצר.

״אנשים ישכחו מה אמרת ומה עשית, אבל הם לעולם לא ישכחו איך גרמת להם להרגיש״.
(מאיה אנג׳לו)

על כן, אם אתם רוצים ל׳עצור את הזמן׳, כדאי יהיה לכם לנהל את הבחירות היומיומית שלכם ׳כאן ועכשיו׳ באופן מעורר חושים – עוצמתי ככל שניתן מבחינת מראה, סאונד, טעם, ריח ומגע (או לכל הפחות מעורר שלושה חושים מתוך חמישה) חוויות שכל תשומת הלב תופנה אליהם מבחירה וכאלה שיהיה להם מאד קשה ללכת לאיבוד במרחבי הזמן.

כשאדם מסתכל על חייו כיעד, ובוחן אותם ואת עצמו בתוכם בשפה של רווח והפסד, כשלון והצלחה – הוא לעולם לא יוכל לחוות אותם באופן מספק ולעולם יהיה ׳עבד של הזמן׳. מנגד, כשאדם בוחר להעמיק בכל דבר ועניין, לחיות את החיים דרך החושים שניתנו לו ולהרגיש את הדרך בה הוא הולך – סביר שהזמן לא יהיה ענין עבורו וכל חוויה תוגדר כנכס ומתנה – הוא יוכל לעצור את הזמן ככל שיבחר להעמיק ולהרגיש ולעולם הידע שיצטבר בזכרונו יהיה עבורו הרכוש היחיד שיוכל לעבור איתו את מימדי הזמן ואפילו לחיים הבאים אחריו.

הערות שוליים:

#1 הזמן קיים רק במימד הגשמי והוא נועד לעזור לנו ליצוק סדר והיגיון בבלתי נתפס.

#2 אנו יכולים בקלות לעבור למימד זמן אחר- ככל שנבחר לקרוא ולהרהר.

error: Content is protected !!