הלוגו של אלי קריינר
תמונה למאמר תפיסת האמונה

תפיסת האמונה

אלי קריינר

במציאות בה אנו חיים, קיימת תפיסה שאנשי ההגיון, המדע והמחקר, ה׳אנשים הארציים׳ כפי שרובנו מזהים אותם, קוראים לה – ׳תפיסת ההכחשה׳ שעומדת לתפיסתם בסתירה ל׳תפיסת האמונה׳; למעשה, תפיסת ההכחשה טוענת שאם הדבר נסתר מעיני ואני לא רואה אותו מולי – הוא אינו קיים, וזו מאפשרת לאנשים הארציים לפרוש בפנינו את ההנחה כי כולנו כאן חיים בתוך מכונה פיזית המכונה גוף האדם הפועלת על עקרונות ברורים וכולם כאחד בהכרח חייבים להיראות לעין גם אם אנו לא מבינים אותם.

כנאמר, תפיסת ההכחשה מבקשת לסתור לכאורה את ׳תפיסת האמונה׳ הגורסת כי גוף האדם מורכב מחומר ורוח (נשמה, גוף ונפש) והגם שדברים לא נראים באופן גלוי לעין – אין זאת כדי להעיד שאלה לא קיימים, ועל כן, כדאי לנו לנסות לקחת אותם בחשבון כשאנו מנסים להבין את הגוף שבתוכו אנו חיים, ובכלל את הבריאה וכל מה שלא מובן או נשגב מבינתנו.

המעניין בתפיסת ההכחשה שבהכרח מתייחסת רק למציאות הנשקפת אלינו, היא העובדה שתפיסת המציאות עצמה כפי שתיאר פעם איש המדע, החוקר והפיזיקאי דויד בוהם – נשענת בהכרח על תפיסת האמונה שלנו; ״המציאות שנשקפת אלינו היא למעשה, מה שאנו סבורים שהוא אמיתי ומבוסס בהכרח על התפיסות שלנו, המחשבות שלנו – אותו חוט מקשר בין זכרונות, פעולות, מילים ונחשב להיות אנרגיה נסתרת״.

כמו כן, במילה מציאות עצמה, יש את הפועל ׳מצא׳ ואת המילה ׳מציאות׳ כרמז לעובדה שהמציאות היא כמו אנרגיה שכל הזמן מאפשרת לנו למצוא בה עוד דברים ולעולם לא נותרת משעממת, חד מימדית ועומדת במקומה. ואם אכן כך, האם לא יהיה נכון זה לומר שכל מה שגלוי לנו היום, היה למעשה נסתר מעיננו אתמול ובעצם כך – בתפיסת ההכחשה: לא היה קיים?!.. או שמא בתפיסת האמונה: היה, קיים ובפשטות נקרא – נסתר.

השאלה אם דברים נסתרים קיימים – כלל אינה שאלה וכל מי שמטיל בכך ספק, מתוך קבעון מחשבתי ובוחר לחשוב באופן תכליתי, פרקטי, מיידי ואף יהיר – מפסיד לא מעט ממה שלחיים יש להציע, ואף יותר מכך עלול להפסיד מגוון אפשרויות, הזדמנויות חדשות, תשוקה לכל מה שחדש, צמיחה אישית ועוד.

בתפיסת האמונה הנסתר של היום הוא הגלוי של מחר

בתורת הסוד, הנסתר נחשב להיות הידע שאדם שואף להגיע אליו בעצמו ובמקביל מגיע אליו ממקורות מוסמכים. אותו ידע נסתר, יכול להגיע לאדם בהארה רגעית, כמו בזיק של רעיון שעלה במוחו, או כטקסט שזור בשיר שלכד את תשומת ליבו בהמשך לשאלה שמטרידה אותו, והוא יכול להגיע אליו מלימודים של ידע אותו ביקש לעצמו. בכל מקרה, חלקו של הנסתר לעולם לא יציג עצמו באופן מלא וברור מיד עם היחשפו אלא בחלקים אותם התלמיד, מבקש הידע, יכול להכיל, כשתמיד ישאר עבורו מקום להבין ולחבר בין הנקודות בעצמו. הסיבה ככל הנראה טמונה במחשבה שאם היו הדברים הנסתרים פשוטים להכיל ולהתמודד איתם – מלכתחילה היו גלויים וככאלה, לא היה לנו מה לשאוף אליו, במה להתחדש ולאן לצמוח, לתקן ולהתקדם. עצם העובדה שהדברים הנסתרים נחשפים אט אט ולרוב ברמזים ובחלקים לאורך זמן מאפשרת לנו, כל אחד בדרכו, בקצב שלו ולפי מידת המוכנות והבשלות שלו להבין אותם ולהיות מוכן למשמעות שלהם בחייו.

ככל שאדם פתוח ל׳תפיסת האמונה׳ יותר, כך הוא יכול להנות מערוץ תקשורת ישיר וברור שמגיע מהנסתר וכמו כן, ככל שאדם יצירתי, מוכן לקחת כל אפשרות בחשבון, ומבין כי יעוד הוא לא יעד מתוזמן אלא דרך ארוכה בה המטרה היא להחשף לעוד ועוד ידע, עוד ועוד אפשרויות, עוד ועוד עשיה שתעזור לחבר בין הנקודות כולן ולגלות את הנסתר בעבור ולטובת כולנו כאן ועכשיו. כך אותו אדם מבין את המשמעות והתכלית שלנו כאן.

השאיפה שלנו כבני אדם לראות את התמונה כולה, מחייבת אותנו לבחון ולקבל את כל התפיסות יחד ולא האחת כנגד השניה, ובשום אופן לא לעשות זאת ממקום מקובע וקדום – שהרי זה סותר את תפיסת האמונה המבקשת לפתח ולקדם אותנו הלאה. כל מה שאנו יכולים לעשות כן – זה לשאוף לידע ולסמוך על מידת הדברים והקצב שזה מגיע אלינו לטובתנו המיטבית בהכרח ולהיות מוכנים בכל יום לשנות נקודת מבט ולהתחדש במחשבה חדשה. 

הערות שוליים:

#1  הנסתר מחייב איפוק וסבלנות מירבית, אחרת נחטא להבין ולפרש אותו נכון.

#2 בכדי להיות פתוחים לקבל מסרים מן הנסתר, אנחנו חייבים להסכים שלא להסכים ואף להיות מוכנים לחשוב אחרת לחלוטין מיום האתמול.

error: Content is protected !!